Bradavice- o předmětech

14. srpna 2009 v 12:39 |  O Bradavicích

Předměty


Povinné předměty

Přeměňování

Tento předmět učí od 1. ročníku profesorka Minerva McGonagallová. V tomto předmětu se studenti učí přeměňovat věci (např. sirku) v jiné věci (např. jehlu). Patří mezi nejdůležitější předměty. Na závěrečných zkouškách se učili přeměnit knoflík v brouka a naopak. Sama paní profesorka McGonagallová je zvěromág, umí se přeměnit v kočku.

Obrana proti černé magii

Obrana proti černé magii zatím neměla až do šestého dílu stálého profesora. Někteří říkají, že post profesora obrany proti černé magii, je zakletý a to od té doby, co o něj žádal Lord Voldemort[zdroj?]. Většinou se zde vyučuje praxe v obraných kouzlech a teorie o kletbách, se kterými se mohou setkat kouzelníci v opravdovém světě kouzel.
V první ročníku učil Harryho Pottera obranu proti černé magii profesor Quirrell. Koktavý mužíček s turbanem okolo hlavy. Nakonec se ukázalo, že byl ovládán největším černokněžníkem všech dob, který se nazýval Lord Voldemort.
Ve druhém ročníku na post profesora obrany proti černé magii nastoupil Zlatoslav Lockhart. Takový nepříliš chytrý blonďák, který si přisvojil zásluhy jiných a sepsal to ve svých spisech, díky kterým se stal populárním ve světě kouzel. Tento profesor přišel o paměť (nejspíše dlouhodobou, jak se můžeme přesvědčit v 5. dílu knižní podoby). Příčinou ztráty paměti byla Ronova pochroumaná hůlka, která obrátila kouzlo zapomnění na jmenovaného profesora, když se snažil vymazat paměť Ronu Weasleymu a Harrymu Potterovi. Během tohoto období se během vyučování předčítají Lockhartovy spisy a test není ze znalostí předmětu, ale života Lockharta.
Další a asi nejoblíbenější z profesorů tohoto předmětu byl Remus Lupin. Dávný přítel Jamese Pottera, Lily Potterové a Siriuse Blacka. Obranu proti černé magii vyučoval, když byl Harry Potter ve třetím ročníku. Avšak když se rozhlásilo, že je vlkodlak, sám odstoupil, jelikož věděl, že to rodiče ostatních žáků nebudou tolerovat, a tak i přes přemlouvání Harryho Pottera odchází z bradavického postu profesora obrany proti černé magii. V některých dílech na něj vzpomínají jako na nejlepšího profesora tohoto předmětu[zdroj?]. Zaměřil se na praktickou obranu proti černé magii. Žáci tak skutečně viděli nestvůry, o kterých se učili nebo se s nimi dokonce přímo utkali, například s Bubákem nebo bludičkou.
V Harryho čtvrtém ročníku nastupuje na dosavadní prokletý post profesora Alastor Moody. Tzv. Pošuk Moody, bývalý bystrozor, vyučuje taktéž praktickou výukou jako jeho předchůdce, avšak velice nezvyklou. První hodinu věnuje kletbám, které se nepromíjejí (Imperius, Cruciatus, Avada kedavra). Po skončení školního roku se však dozvědí, že tento profesorem není tím, za koho se vydává. Je to Barty Skrk jr., který je stále ve službách Pána zla. Pravý Moody je zavřen v kouzelné truhle. Moody opouští post profesora a prý jde zpět do penze, ze které před rokem odešel.
V pátém ročníku se do Bradavic velmi montuje Ministerstvo kouzel. Proto také nastupuje na post profesora tohoto předmětu Dolores Jane Umbridgeová, náměstkyně ministra kouzel. To pro Harryho začíná peklo. Jeho oblíbený předmět se mění v noční můru. Po nějakých hrůzách, které Dolores nastražila, se stala ředitelkou, ale stále učí obranu proti černé magii. Nakonec však skončí na ošetřovně, protože jí Harry s Hermionou zavedou do Černého lesa ke kentaurům, které začne Umbridgeová urážet, a oni ji odvlečou hluboko do lesa. Její výuka je zaměřená tak, aby se žáci nic praktického nenaučili. Ministerstvo se totiž obává, že Brumbál buduje svou vlastní armádu, se kterou chce svrhnout ministerstvo.
V šestém ročníku se po dlouhém snažení dostane na tento post Severus Snape. Dosáhl svého, jelikož dlouho toužil po tomto místě. Harry z toho moc velkou radost nemá, když zjistí, že profesor lektvarů, kterého tak nenávidí, začne učit tento předmět. Harry se také nemůže smířit s tím, že mu (Snapeovi) ředitel Albus Brumbál stále věří. V tomto roce jde především o zaměření na neverbální zaklínadla. Snape se zde ale také dlouho neudrží, jelikož na konci dílu se o něm všichni dozvědí pravdu, že je stále smrtijed (v posledním díle je Snape nakonec očištěn a jsou odhaleny jeho pravé motivy) a že zavraždil Brumbála. Proto také utíká ze školy.
V sedmém ročníku učí tento předmět Smrtijed Amycus Carrow, bratr Smrtijedky Alekty. Tento předmět bude jen černá magie, bude jí učit žáky a tvrdě je trestat, když budou odporovat.

Bylinkářství

Předmět, jež se na škole čar a kouzel učí od prvních ročníků se zabývá kouzelnými rostlinami, které v mudlovském světě nenajdeme. Vyučuje se ve sklenících, kde jsou jednotlivé rostliny pěstovány a které mají různé stupně, podle nebezpečnosti. Vyučuje je profesorka Prýtová, kolejní ředitelka Mrzimoru. V kapitole ,, O 19 let později " se také dozvídáme, že generaci Harryho dětí v bylinkářství vyučuje Neville Longbottom ( Harryho spolužák ).

Kouzelné formule

Kouzelné formule vyučuje malý profesor Kratiknot který si vždy stoupá na velký stoh knih aby viděl na žáky. V kouzelných formulích se žáci učí kouzla jako Lumos (z hůlky vytryskne světlo) nebo Alohomora (otevře zamčený zámek). K vytváření formulí se používá latina, například přivolávací kouzlo Accio je z latinského accire (volat či přivolávat).

Lektvary

Od prvního do pátého dílu knih o Harrym Potterovi lektvary vyučuje Severus Snape, od šestého dílu pak lektvary učí Horácio Křiklan. Profesor Snape si na Harryho Pottera zasednul. Učil je dělat, rukojníkův lektvar, lektvar zapomnění a tak dále. Profesor Snape v tomto předmětu nadržoval vždy své (Zmijozelské) koleji.

Dějiny čar a kouzel

Jako jediný předmět ho vyučuje duch - profesor Binns. Mluví monotónním hlasem, takže se všem otupí mozky. Jedině Hermiona Grangerová dokáže udržet chladnou hlavu. Harry Potter s Ronaldem Weasleym si pak od ní vždy opisují poznámky.

Astronomie

Tento předmět vyučuje paní profesorka Sinistrová, předmět se vyučuje na astronomické věži Bradavického hradu po půlnoci. V rámci tohoto předmětu mohou studenti opustit své koleje po večerce. Předmět bývá jednou do měsíce. Žáci se zde učí poznávat souhvězdí, planety i jednotlivé hvězdy.

Létání na koštěti (1. ročník)

Vyučuje se v prvním ročníku a žáci se zde pod vedením madam Hoochové učí létat na koštěti.

Volitelné předměty

Péče o kouzelné tvory

Tento předmět vyučuje Hagrid. Učí od 3.ročníku kdy Harry chodil do Bradavic. Pokud chybí, je zastoupen profesorkou Červotočkovou. Hagrid dostudoval pouze třetí ročník, protože byl vyloučen za to, co neudělal. Ale i přesto mu byl navržen profesorský post.Dříve péči učil profesor Kettleburn, ale odešel na odpočinek dříve než tento předmět začal Harry studovat.

Jasnovidectví

Učí jej profesorka Sibyla Trelawneyová. Učí se zde například věštění z dlaně, čajových lístků apod. Většina studentů jasnovidectví nemá ráda, nejen kvůli tomu, že jim je do spaní, ale i kvůli profesorce. Ta je neustále děsí zvěstmi o smrti. Po odchodu prof. Trelawneyové bude předmět učit kentaur Firenze, později napůl s prof. Trelawneyovou. Učebna jasnovidectví se nachází v jedné z věží, do místnosti se vstupuje stříbrným žebříkem, v Sibylině učebně je nesmírné horko a nepříjemně to tam voní. Kentaurova učebna vypadá jako mýtina v lese a je ve spodních patrech hradu.

Věštění z čísel

neboli numerologie. Je to disciplína čar a kouzel, při níž se zjišťují vztahy písmen a čísel. Podle, kterých se dá dále věštit, sestavovat charakteristika a podobně.Tento předmět učí profesorka Vectorová.

Studia mudlů

Studia mudlů učila dlouho Charita Burbageová, která zemře rukou lorda Voldemorta v Relikviích, poté se ho ujala Smrtijedka Alekto Carrowová, která žáky učila o jejich zkaženosti.

Starodávné runy

Převážně teoretický předmět zabývající se luštěním starodávných run. Z postav série jej studuje pouze Hermiona.
 


Komentáře

1 Kate Witsnova Kate Witsnova | Web | 25. listopadu 2010 v 21:18 | Reagovat

Máš ráda kouzla a tajemno?Jestli ano tak se registruj do nové školy čar a kouzel.Registrujte se užijte si zábavu, najděte si přátele a ještě navíc můžete si proslavit blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama