Bradavice-Zmijozel

14. srpna 2009 v 13:09 |  Koleje

ZmijozelZmijozel ( v originále Slytherin) je jedna ze čtyř kolejí v Bradavické škole čar a kouzel. Byla založena Salazarem Zmijozelem.
Kolejními barvami Zmijozelu jsou zelená a stříbrná. Erbovním zvířetem je had. Kolejním duchem je Krvavý baron. Ředitelem zmijozelské koleje byl v letech 1981 - 1997 Severus Snape, po něm převzal ředitelské místo Horácio Křiklan, který byl ředitelem koleje již jednou, než odešel v roce 1981 na odpočinek. Zmijozel je často popisován jako "kolej zlých čarodějů", ve skutečnosti ne všichni ze Zmijozelu jsou zlí - vlastnostmi, které je spojují, jsou ctižádost a "nebýt dobrý, když z toho neplyne zisk". Všichni žáci Zmijozelu by měli být alespoň z jedné strany potomky čistokrevných kouzelnických rodin.

Společenská místnost

Společenská místnost Zmijozelu se nachází v podzemí. Vchod je ukryt za obrazem a otevírá se heslem. Místnost je velká a působí jako by byla pod vodou, Harrymu připadala luxusněji zařízená než nebelvírská společenská místnost. Harry s Ronem ji ve druhém díle navštívili, když přeměněni mnoholičným lektvarem tahali z Draca Malfoye rozumy.

Salazar Zmijozel

Salazar Zmijozel (v originále Salazar Slytherin) pocházel podle Moudrého klobouku "z temných blat a močálů", které se ztotožňují s mokřady ve Východní Anglii, a zpočátku byl dobrým přítelem Godrika Nebelvíra. Salazar chtěl, aby se žáci vybírali jen z čistokrevných kouzelnických rodin, což vedlo k rozkolu mezi ním a ostatními třemi zakladateli. Nakonec Bradavice opustil, zanechal však po sobě památku v podobě Tajemné komnaty, kterou směl v budoucnu otevřít jen jeho dědic. Salazar měl minimálně jedno dítě ( z nějž pocházel rod Gauntů). Autorka J. K. Rowlingová se pro jeho jméno pravděpodobně inspirovala portugalským diktátorem z let 1932 - 1968, Antóniu de Oliveira Salazarovi. Památkou po Salazaru Zmijozelovi je medailon, který Meropa Gauntová prodala a koupila jej Hepziba Smithová, kterou zabil lord Voldemort, aby se zmocnil dalších předmětů, které patřily zakladatelům Bradavic a udělal z nich své viteály.

Citáty Moudrého klobouku

  • "Nebo to bude Zmijozel, kde nastane tvá chvíle - ti ničeho se neštítí, by došli svého cíle."
  • "…a z temných blat a močálů zchytralý Zmijozel."
  • "…a mocichtivý Zmijozel si cenil ctižádosti."

Studenti Zmijozelu

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama