David Thewlis-životopis

14. srpna 2009 v 9:24
David THewlis


Životopis

David Thewlis začínal jako rockový kytarista. K herectví se dostal tak, že následoval své dva spoluhráče ze skupiny ve studiu na londýnské divadelní škole Guildhall School of Music and Drama. Zatímco jeho přátelé se po čase vrátili do Blackpoolu a kapelu obnovili, David už se vracet nechtěl. Další hereckou průpravu získal v klasickém repertoáru na jevištích londýnských divadel The Barbicon, Royal Court a Young Vic.

Účinkoval v úspěšném komediálním seriálu TV stanice BBC "Only Fools and Horses" (Jen blázni a koně). Mezinárodní úspěch a řadu ocenění (mj. cena na MFF v Cannes 1993, Cena newyorských film. kritiků 1993) mu přinesla ústřední postava cynického tuláka Johnnyho ve film. studii odcizené londýnské společnosti "Naked" - Nahý (r. M. Leigh). Nelze pominout ani další vynikající filmy, které byly "před Johnnym", jako například drama z vojenského prostředí "Resurrected" (Vzkříšený) z roku 1988, nebo televizní film "Journey to Knock" (Cesta do Knock) z roku 1991, kde hraje mladého muže, upoutaného na invalidní vozík.

Výrazné role vytvořil zejm. v historických filmech americké i francouzské provenience: prostopášný francouzský básník Paul Verlaine, který neustále opouští manželku (Romane Bohringerová) zmítán bouřlivým milostným vztahem s mladým básníkem Rimbaudem (Leonardo DiCaprio), v životopisném dramatu Úplné zatmění (r. A. Hollandová); obětavý lékař a kvaker John Pearce v přepisu románu Rose Tremainové z období restaurace v Anglii 17. století Čas smyslnosti (r. M. Hoffman); nelítostný král Einon v legendě Dračí srdce (r. R. Cohen).

Přestože se ve druhé pol. 90. let objevuje nejčastěji v hollywoodských produkcích, hlavní role dostává spíš od evropských tvůrců: osamělý klavírista Jason Kinsky, o jehož vztahu s mladou africkou služebnou Shandurai (Thandie Newtonová) vypráví drama podle knihy Jamese Lasduna V obležení (r. B. Bertolucci) - u nás film vyšel pod názvem "Spoutaná".

Je scenáristou, režisérem, autorem hudby a producentem krátkého hraného snímku o setkání policisty (Robert Pugh) a delikventní dívky (Kathy Burkeová) na sklonku noci Hello, Hello, Hello (1995; nominace na cenu BAFTA). Věnuje se také psaní, malířství a hudbě. V roce 2007 publikoval svůj první román, černou komedii "Late Hector Kipling", který sklidil velký úspěch u čtenářů i u kritiků.

Jeho manželkou byla krátce welšská režisérka Sara Sugarmanová. V současné době žije s britskou herečkou Annou Friel, s níž má dceru Gracii (nar. v červenci 2005).

Za svoji "účast" v erotickém thrilleru "Základní instinkt 2" byl nominován na anti-cenu Razzie za nejhorší herecký výkon roku.
Mnohem lepší byl snímek "Vnitřní život Martina Frosta" (The Inner Life of Martin Frost) režiséra Paula Austera z roku 2007, vyprávějící příběh spisovatele, který se rozhodl relaxovat v prázdném domě na venkově. Jednoho rána se probudí a najde ve svojí posteli úplně cizí ženu. Neznámá se stává jeho inspirující múzou.

Nejčerstvějším z jeho filmografie je film "Chlapec v pruhovaném pyžamu" (The Boy in the Striped Pajama), kde Thewlis ztvárnil tatínka desetiletého Bruna a zároveň velitele koncentračního tábora. Premiera tohoto filmu proběhne u nás 26. března 2009.

Po desetileté pauze přijal také jednu televizní roli, v seriálu "The Street", kde hraje identická dvojčata Harryho a Joea. Když Harry nečekaně zemře, Joe přebírá jeho identitu.

V roce 2008 přijal Thewlis roli lékaře ve filmu "Veronika Decides to Die" (Veronika chce zemřít) režisérky Emily Young, podle mezinárodního bestselleru Paula Coelho.

Také obětoval svůj volný čas, aby pomohl při natočení krátkého pilotního snímku, který předchází filmu o životě a práci Williama Heathe Robinsona, ilustrátora a autora kreslených filmů, který mj. napsal také dvě dětské knížky. Jednou z nich je právě "Dobrodružství strýčka Lubina.

V současné době natáčí Thewlis s režisérem W. Monahanem film "London Boulevard", kde si zahraje nejen s Keirou Knightley a Collinem Farrellem, ale také se svojí životní partnerkou Annou Friel. Kromě toho se David Thewlis objeví i ve snímku "Mr. Nice", společně s Rhysem Ifansem. Film by se měl objevit na festivalu v Cannes v roce 2010.

S Annou Friel, která v České republice natáčela film Bathory, má David dceru Gracii Ellen Mary Friel, narozenou 9. června 2005 v Londýně.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama