Gary Oldman-život

14. srpna 2009 v 9:55
Gary OldmanGary Oldman

Datum narození (místo):
21.3.1958, New Cross, Londýn

Národnost:
anglická

Životopis (biografie) / Informace:
Narodil se 21.03.1958 v New Cross, Velká Britanie. Vyrůstal v neutěšených poměrech jako nejmladší ze tří dětí svářeče, který rodinu opustil, když bylo G. O. sedm let. Od mládí se věnoval malování a hře na klavír. Jakmile však uviděl Malcolma McDowella ve filmu Kdyby..., rozhodl se pro herectví.
V roce 1979 ukončil dramatické kurzy na Rose Bruford College v Sidcupu a nastoupil angažmá do York Theatre Royal a poté do Glasgow Citizen's Theatre, s jehož souborem se zúčastnil turné po Evropě a Jižní Americe. Na jevišti londýnského Royal Court Theatre zaujal rolí Scopeyho, za jejíž ztvárnění ve hře Edwarda Bonda Papežova svatba byl vyhlášen Britskou divadelní asociací za nejnadějnějšího herce 1985. Účinkoval také v Royal Shakespeare Company.
Po několika TV rolích se prosadil úlohou zpěváka a baskytaristy Sida Viciouse, vůdčí osobnosti punkové skupiny Sex Pistols, o jehož tragickém osudu a výstřední kariéře pojednává polodokumentární formou hudební drama Sid a Nancy. Hrdinové, či spíše antihrdinové, které na film. plátně ztělesňuje, se v mnohém podobají někdejším americkým rebelům bez příčiny 50. let i britským mladým rozhněvaným mužům 60. let, neboť se rovněž bouří proti dobovým konvencím, dráždí svými okázalými gesty a jejich rozporuplné životy často končí tragicky.
Těmito rysy se vyznačuje legendární anglický dramatik 60. let Joe Orton, zavražděný ze žárlivosti svým homosexuálním partnerem, spisovatelem Kennethem Halliwellem, v životopisném dramatu Nastražte uši.
Počátkem 90. let přesídlil do USA, kde vytvořil několik postav záporných charakterů, které kolem sebe rozsévají strach a smrt: Lee Harvey Oswald, vrah prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, v politickém thrilleru JFK; upírský hrabě Dracula ve film. adaptaci románu Brama Stokera Dracula; totálně zkorumpovaný a psychopatický policejní agent z protinarkotického oddělení Stansfield, jemuž se vymkne z rukou vražedná akce, v kriminálním snímku Leon
Na MFF v Cannes měl premiéru jeho autorský režijní debut Nic ústy, jehož hlavní představitelka Kathy Burkeová byla oceněna za nejlepší ženský herecký výkon. Jeho druhou manželkou byla americká herečka Uma Thurmanová (1990-92).
Během natáčení (probíhalo v létě 1994 v České republice) životopisného snímku o Ludwigu van Beethovenovi Nehynoucí láska, v němž propůjčil svou zachmuřenou tvář hudebnímu géniovi, se sblížil se svou partnerkou Isabelle Rosselliniovou. Z manželství s Donyou Fiorentinovou (1997-2001) má syny Charlieho (nar. 1999) a Gullivera (nar. 1997).
Známe ho jako Siriuse Blacka.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama