Více o Ministerstvu kouzel

14. února 2010 v 17:52 | Katy LoveGood
Ministerstvo kouzel (angl. Ministry of Magic) je fiktivní instituce v románu britské spisovatelky J. K. Rowlingové Harry Potter. Ministerstvo kouzel reprezentuje v Harrym Potterovi vládu. Ministerstvo je poprvé zmíněno již v prvním díle, ve druhém díle se poprvé objeví ministr kouzel Kornelius Popletal a v pátém díle budova ministerstva. Navazuje na dřívější kouzelnická shromáždění, která vykonávala moc vlády dříve.Seznam ministrů kouzel

Budova ministerstva

Budova ministerstva je umístěna v podzemí v Londýně. Vchod do ministerstva pro návštěvníky je prostřednictvím telefonní budky po vytočení čísla 62442. Zaměstnanci se tam dostávají prostřednictvím letaxové sítě, přemisťováním nebo vchodem pro zaměstnance.
 • 1. patro - Ministr kouzel a pomocný personál
 • 2. patro - Odbor pro uplatňování kouzelnických zákonů
  • Ústředí bystrozorů (bystrozor je strážce zákona a lovec černokněžníků)
  • Kanceláře oddělení nepatřičného užívání kouzel
  • Ústředí administrativních služeb Starostolce
  • Odbor zneužívání mudlovských výtvorů
 • 3. patro - Odbor kouzelnických nehod a katastrof
  • kanceláře Útvaru pro nápravu nevydařených kouzel
  • kanceláře Ústředny pro výmaz paměti
  • kanceláře Komise pro vymýšlení mudlovsky přijatelných výmluv
 • 4. patro - Odbor pro dohled nad kouzelnými tvory
  • kanceláře divize zvířat, osob a duchů
  • oddělení pro styk se skřety
  • Poradna pro boj se škůdci
 • 5. patro - Odbor mezinárodní kouzelnické spolupráce
  • kanceláře Útvaru pro mezinárodní kouzelnické obchodní normy
  • Mezinárodní kouzelnické advokátní kanceláře
  • kanceláře britské sekce Mezinárodního sdružení kouzelníků
 • 6. patro - Odbor pro kouzelnou přepravu
  • Správa letaxové sítě
  • Regulační a kontrolní správa košťat
  • Úřad pro přenášedla
  • Zkušební středisko přemisťování
 • 7. patro - Odbor kouzelných her a sportů
  • kanceláře vedení Britské a irské famfrpálové ligy
  • Oficiální klub tchoříčků
  • Úřad pro absurdní patenty
 • 8. patro - Atrium
 • 9. patro - Odbor záhad
 • 10. patro - Soudní síně

Zaměstnanci

Amélie Bonesová

Amélie Bonesová (angl. Amelia Bones) byla ředitelkou odboru pro uplatňování kouzelnických zákonů. Je popisována jako čarodějka s hranatou bradou, nakrátkou ostříhanými vlasy a monoklem. Její neteř Susan Bonesová je ve stejném ročníku jako Harry, její bratr Edgar Bones byl během první války s Voldemortem zabit, protože byl členem Fénixova řádu. Bonesová byla přítomna při Harryho disciplinárním řízení v pátém díle, kdy obdivovala, že tak mladý čaroděj jako Harry dokáže vykouzlit hmotného Patrona. Byla pro to, aby byl Harry osvobozen. Byla brutálně zavražděna pravděpodobně Voldemortem osobně na začátku šestého dílu krátce před tím než byl Popletal odvolán z funkce. Podle členů Fénixova řádu byla jednou z nejlepších čarodějek své doby.

Rufus Brousek

Rufus Brousek (angl. Rufus Scrimgeour) následoval Korneliuse Popletala ve funkci ministra kouzel. Podle knihy vypadá jako starý lev se žlutohnědými vlasy, hustým obočím, žlutýma očima. Má hodně jizev z boje, protože dříve pracoval jako bystrozor. Brousek byl talentovanější vůdce než Popletal. Před jmenováním ministrem byl šéfem bystrozorů. Brousek chtěl zvýšit popularitu ministerstva tím, že chtěl přemluvit Harryho, který byl označen za vyvoleného, aby se občas objevil na ministerstvu. To bylo příčinou hádky mezi ním a Brumbálem, když nastoupil do funkce, Brumbál to nechtěl dovolit. Později to odmítnul i sám Harry, protože nesouhlasil s ministerskými postupy (připomínal Brouskovi své zážitky s Umbridgeovou), chtěl propustit Stana Silničku.
V sedmém díle předal Brousek Harrymu, Ronovi a Hermioně dědictví po Brumbálovi. Zdálo se mu podezřelé, že Harry, Ron a Hermiona byli jediní studenti uvedení v Brumbálově závěti. Byl zavražděn, když se smrtijedi chopili moci nad ministerstvem (1. srpna 1998). Ačkoli vztahy mezi ministrem a Harrym byly napjaté, Brousek odmítl při mučení smrtijedy prozradit místo Harryho úkrytu. Za to k němu pocítil Harry vděčnost. Oficiální verze, když bylo ministerstvo obsazeno, byla, že Brousek rezignoval.
Ministr kouzel Velké Británie
Předchůdce:
Kornelius Popletal
1996-1997
Rufus Brousek
Nástupce:
Pius Břichnáč

Pius Břichnáč

Puis Břichnáč (angl. Pius Thicknesse) byl nejdříve šéfem odboru pro uplatňování kouzelnických zákonů. Yaxley ho dostal pod kletbu Imperius, aby infiltroval ministerstvo. Břichnáč je popisován jako muž s dlouhými vlasy a s knírkem a lesklýma očima. Po vraždě Rufuse Brouska se ministerstvo dostává pod nadvládu Voldemorta a Břichnáč se stává loutkovým ministrem kouzel. Po zbytek knihy podporuje smrtijedy a bojuje na jejich straně i v bitvě o Bradavice. Ve funkci je nahrazen Kingsleym Pastorkem.
Ministr kouzel Velké Británie
Předchůdce:
Rufus Brousek
1996-1997
Pius Břichnáč
Nástupce:
Kingsley Pastorek

Berta Jorkinsová

Berta Jorkinsová (angl. Bertha Jorkins) byla ve čtvrtém díle zabita Voldemortem. Několik měsíců předtím náhodou objevila, že Barty Skrk ml. není v Azkabanu, ale že je doma se svým otcem. Barty Skrk st. ji příliš silným paměťovým kouzlem upravil paměť, ale nemělo to trvalé následky. Když ji Voldemort zajal, paměťové kouzlo prolomil a získal tak informace o turnaji tří kouzelnických škol a Barty Skrkovi ml. Její stín byl jeden z těch, co se objevili na konci čtvrtého dílu při priori incantatem. Bertha navštěvovala Bradavice ve stejné době jako James Potter a ostatní. Byla známá pro svou vlezlost a dobrou hlavu na drby.

Kingsley Pastorek

Kingsley Pastorek (angl. Kingsley Shacklebolt) se poprvé objevil v pátém díle, kde pracoval na ministerstvu jako bystrozor a předával informace Fénixovu řádu, jehož byl členem. Na ministerstvu byl pověřen pátráním po Siriusovi, ale protože věděl, že je nevinný, zásoboval ministerstvo falešnými informacemi. Byl také přítomen při odhalení Brumbálovy armády, právě on rychle změnil paměť Marrietě Edgecombeové. Při útěku musel ale Brumbál zaútočit i na něj. Bojuje i na odboru záhad, nejdříve prokáže své kouzelnické umění, když bojuje se dvěma smrtijedy najednou, po Siriusově smrti bojuje s Belatrix Lestrangeovou.
V šestém díle je Kingsley pověřen ochranou mudlovského ministerského předsedy. V sedmém díle ho chtějí Dursleyovi pro svou ochranu poté, co ho vidí v televizi spolu s ministerským předsedou. Účastní se přesunu Harryho od Dursleyových do Doupěte. Pak právě on pošle na svatbu Billa a Fleur svého Patrona se zprávou, že ministerstvo padlo. Později je i on přinucen k útěku před smrtijedy, podílí se na vysílání ilegálního kouzelnického rádia Potterova hodinka, na konci se účastní bitvy o Bradavice, kde bojuje mj. i se samotným Voldemortem.
Na konci knihy se stane dočasným ministrem kouzel a podle pozdějšího prohlášení Rowlingové byl ve funkci potvrzen a udělal na ministerstvu velké změny - vyhnal mozkomory z Azkabanu, podporoval oddělení bystrozorů, jehož vedením pověřil Harryho.
Ministr kouzel Velké Británie
Předchůdce:
Pius Břichnáč
1996-?
Kingsley Pastorek
Nástupce:
?

Kornelius Popletal

Kornelius Osvald Popletal (angl. Kornelius Oswald Fudge) se poprvé objevil ve druhém díle, hned jako ministr kouzel. Protože věří, že Hagrid otevřel tajemnou komnatu, pošle ho do Azkabanu, dovolí také odvolání Brumbála z funkce ředitele Bradavic. Ve třetím díle najde Harryho po útěku od Dursleyových, kde očaroval tetu Marge. Popletal se k němu chová laskavě a odpustí mu, že kouzlil, i když ještě není dospělý. Důvodem k tomu bylo, že si myslel, že uprchlý vězeň Sirius Black chce Harryho zabít. Později právě od něj Harry slyší, že Sirius zradil jeho rodiče.
Jeho laskovast k Harrymu ale pominula ve čtvrtém díle. Popletal totiž nechce uvěřit tomu, že se lord Voldemort vrátil, když to Harry tvrdí po návratu ze hřbitova v Malém Visánku, kam se dostal poté, co spolu s Cedricem Diggorym vyhráli turnaj tří kouzelnických škol.
V pátém díle kouzelnická média na jeho popud očerňují Brumbála i Harryho. Popletal vydává nové zákony a mění staré, aby dosáhl svého. Dolores Umbridgeová, první náměstkyně ministra, je nejdříve jmenováná bradavickou učitelkou, pak do nově zřízeného místa bradavické vrchní vyšetřovatelky a nakonec se i stane ředitelkou. Popletal se totiž bojí, že Brumbál spřádá plány proti němu, že si v Bradavicích trénuje svou vlastní armádu. Nakonec je ale nucen uvěřit Voldemortovu návratu, když ho vidí na ministerstvu. Kvůli své ignoranci (jejíž inspirací byl postoj Nevilla Chamberlaina před druhou světovou válkou, jak prohlásila J. K. Rowlingová) byl nakonec ve funkci nahrazen Rufusem Brouskem. Popletal je naposled zmíněn při Brumbálově pohřbu. Co dělal během sedmého dílu se neví.
Ve filmu ho hrál Robert Hardy.
Ministr kouzel Velké Británie
Předchůdce:
Millicent Bagnoldová
1990-1996
Kornelius Popletal
Nástupce:
Rufus Brousek

Ludo Pytloun

Ludo Pytloun (angl. Ludo Bagman) je bývalý úspěšný odrážeč Wimbournských vos. Za mlada vypadal dobře, ale když zlenivěl, jeho vzhled se zhoršil. Stále ale chodil ve svém starém dresu. Je jakousi kouzelnickou celebritou a šéfem odboru kouzelných her a sportů. Byl obviněn z toho, že je smrtijed, protože předával informace Augustovi Rookwoodovi. Byl ale osvobozen, protože tvrdil, že Rookwoodovi věřil, protože nikdo nevěděl o tom, že je smrtijed a protože byl přítelem jeho otce.
Pytloun se rád vsázel, což ho dostalo do finančních problémů. Při sázení také podváděl - výhry vyplácel v leprikónském zlatě, které po čase zmizelo. Při mistrovství světa ve famfrpálu ho oloupili skřeti, kterým dlužil. Z dluhů se chtěl dostat tak, že se se skřety vsadil, že Harry vyhraje turnaj tří kouzelnických škol, a tak se snažil Harrymu všemožně pomáhat. Harry sice vyhrál, ale Pytloun se skřety ne, protože ti mu tvrdili, že Pytloun tvrdil, že vyhraje sám, ale spolu s Harrym byl vítězem i Cedric Diggory. Kvůli tomu raději utekl, protože už nebyl schopný platit svoje dluhy.

Barty Skrk st.

Bartemius Skrk st. (angl. Bartemius Crouch, Sr.) byl šéfem odboru pro uplatňování kouzelnických zákonů během první války s Voldemortem. Byl skoro stejně krutý jako smrtijedi. Dal bystrozorům povolení zabíjet. Poslal Siriuse Blacka bez soudu do Azkabanu. Ztratil možnost stát se ministrem kouzel, když bylo odhaleno, že jeho syn Barty Skrk ml. je smrtijed. Dal svému synovi sice možnost soudu, ale ten byl spíše demonstrací toho, jak svého syna nenávidí.
Později Skrkova nemocná manželka chtěla, aby svého syna osvobodil. Šli společně do Azkabanu a tam se pomocí mnoholičného lektvaru Skrkova manželka a Barty ml. vyměnili. Svého syna držel pod kletbou Imperius. Když Skrková v Azkabanu zemřela, všichni si mysleli, že zemřel Barty, Skrk ztratil velkou část své popularity v kouzelnickém společenství, protože nechal svého syna zemřít jen proto, že nechtěl "pošpinit" sebe. Stal se pak šéfem odboru pro mezinárodní kouzelnickou spolupráci.
Poprvé se objevil ve čtvrtém díle na mistrovství světa ve famfrpálu, kde posedlý po pátráním po černokněžnících obvinil Harryho z toho, že vyčaroval znamení zla. Když bylo zjištěno, že jeho skřítka měla v držení hůlku, propustil ji. Ve skutečnosti to bylo kvůli tomu, že se nepostarala o Bartyho ml. a ten jí utekl a vyčaroval znamení zla. Později se do jeho domu vloupal Voldemort a Červíček a osvobodili Bartyho ml. od kletby Imperius a pod tu se tentokrát dostal Barty st. Když se jí začal vzpírat, Voldemort mu udělil domácí vězení a měl tvrdit, že je nemocný a příkazy posílal po sovách Percymu Weasleymu. Pak Skrk ale z domu utekl a dostal se do Bradavic, kde potkal Harryho Pottera a Viktora Kruma a chtěl vidět Brumbála, aby mu vše o svém synovi prozradil. Když Harry běžel za Brumbálem, objevil se tam Skrk ml., který se v té době vydával za Moodyho a svého otce zabil a zakopal ho v Zapovězeném lese.

Dolores Umbridgeová

Dolores Jane Umbridgeová (* kol. 1943) se poprvé objevuje v pátém dílu Harryho Pottera. Je to první náměstkyně ministra kouzel, v pátém díle profesorka obrany proti černé magii, bradavická vrchní vyšetřovatelka a po Brumbálově utěku na čas i ředitelkou Bradavic.
Je to malá a tlustá žena připomínajcí ropuchu. Má šedé vlasy. Nosí většinou růžový obleček, mašli a nenávidí děti. Její kancelář je jak v Bradavicích, tak i na Ministerstvu kouzel vyzdobena obrázky koček. Její patron má také podobu kočky.
V pátém díle je ministerstvem dosazena postupně na místo učitelky OPČM, vrchní vyšetřovatelky a ředitelky Bradavic. V jejích hodinách se studenti učí pouze teorii a ne praxi, protože se ministr Popletal domnívá, že Brumbál buduje armádu proti ministerstvu. Z místa profesorky jasnovidectví vyhodí Sibylu Trelawneyovou a pokusí se ji vyhodit i z Bradavic, tam ji ale ředitel ponechá. Později se pokouší spolu s ministerskými úředníky zaútočit na Hagrida, ale ten uteče a při útoku je vážně zraněna Minerva McGonagallová. Vláda Umbridgeové v Bradavicích se vyznačovala krutostí a většina studentů jí proto páchala naschvály. Velké zmatky nastaly zejména po útěku dvojčat Weasleyových. Když se nechá zavést Hermionou a Harrym do Zapovězeného lesa, uráží kentaury, kteří ji proto napadnou. Vyjde také najevo, že mozkomory, kteří o prázdninách napadli Harryho vyslala ona. V šestém díle navštíví Brumbálův pohřeb, čímž je Harry znechucen.
V sedmém díle je předsedkyní komise pro registraci mudláků (tzv. mudlovských šmejdů). Vydává se za čistokrevnou čarodějku, což dokazuje medailonkem, který je zároveň viteálem. Ovšem tento medailonek nezískala dědictvím, jak uvádí, nýbrž ho vzala jako úplatek od Fletchera, který prodával v Příčné ulici kouzelné předměty ukradené v Siriusově domě, mezi které patřil i medailonek. Po pádu lorda Voldemorta je Umbridgeová zatčena, vyslýchána a uvězněna za zločiny proti mudlům narozeným.
Ředitelka Bradavic
Předchůdce:
Albus Brumbál
1996
Dolores Umbridgeová
Nástupce:
Albus Brumbál
Učitel Obrany proti Černé magii v Bradavicích
Předchůdce:
Pošuk Moody
1995-1996
Dolores Umbridgeová
Nástupce:
Severus Snape

Další

 • Broderick Bode - pracuje na odboru záhad, dostal se pod kletbu Imperius od Luciuse Malfoye, později byl napaden a zabit ďáblovým osidlem u svatého Munga
 • Reg Cattermole - pracuje v oddělení kouzelnické údržby, Ron použil jeho vlasy do mnoholičného lektvaru v sedmém díle, když se snažili dostat na ministerstvo. Jeho žena Mary Elizabeth Cattermoleová byla zrovna vyslýchána ohledně svého původu.
 • Dirk Cresswell - narozen mudlům, v Bradavicích byl členem Křikova klubu. Šéf oddělení pro styk se skřety. Albert Runcorn odhalil jeho falešný rodokmen a musel utéct. Byl zabit spolu s Tedem Tonksem a skřetem Gornukem na útěku.
 • John Dawlish - bystrozor, v pátém díle je přítomen u pokusů o zatčení Brumbála a Hagrida. V sedmém díle dá smrtijedům díky matoucímu kouzlu Snapea falešné informace o Harryho přesunu od Dursleyových. Později je poslán, aby zajal Augustu Longbottomovou, ale po útoku skončí u svatého Munga.
 • Amos Diggory - otec Cedrica Diggoryho, pracuje na odboru pro dohled nad kouzelnými tvory. Amos se chlubí úspěchy svého syna, i když si to Cedric nepřeje. Tak se například chlubí při cestě na mistrovství světa ve famrpálu, že jeho syn porazil slavného Harryho Pottera ve famfrpálu.
 • Mafalda Hopkirková - pracuje v oddělení nepatřičného užívání kouzel, odesílá dopisy nezletilým kouzelníkům, kteří kouzlili. V sedmém díle Hermiona použije její vlas do mnoholičného lektvaru, aby se dostala na ministerstvo.
 • Changová - matka Cho Changové
 • Frank Longbottom - bystrozor
 • Alice Longbottomová - bystrozorka
 • Griselda Marchbanksová - stará čarodějka, která na protest rezignovala ze svého postu ve Starostolci. Je zkoušející u NKÚ, zkoušela již Brumbála, později i Harryho.
 • Alastor Moody - bystrozor
 • Bob Ogden - Brumbál použil jeho vzpomínku, aby ukázal Harrymu Gauntovi. Pracoval na odboru pro uplatňování kouzelnických zákonů.
 • Albert Runcorn - ačkoli není uvedeno, jestli je smrtijed, srmtijedy podporuje. Odhalil falešný rodokmen Dirka Creswella. Harry použil jeho vlasy do mnoholičného lektvaru, aby se v sedmém díle dostal na ministerstvo.
 • Nymfadora Tonksová - bystrozorka
 • Arthur Weasley
 • Percy Weasley
 • Yaxley - ředitel Odboru pro úplatňování kouzelnických zákonů, smrtijed
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama